
14k Solid Figaro Chain Jesus Cross Pendant Gold 4mm 18"-28" SET Necklace
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Shape: link | Closure: Lobster |
| Occasion: casual wear | Main Stone Color: Yellow |
| Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18-28 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch |
| Main Stone Shape: Round | Chain Style: Link |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Figaro | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Yellow |
| Sizable: No | Material: Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Brand: My Elite Jeweler | Type: Necklace |
| Metal Purity: 14k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 9.5-10.5 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 10.5-11.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 11.5-12.5 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 13.5-14.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 15-16 Grams |
| Width Of Chain | 4mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 4-5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 2-2.5 inches (approx.) |
Original: $2,278.50
-65%$2,278.50
$797.47More Images







14k Solid Figaro Chain Jesus Cross Pendant Gold 4mm 18"-28" SET Necklace
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Shape: link | Closure: Lobster |
| Occasion: casual wear | Main Stone Color: Yellow |
| Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18-28 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch |
| Main Stone Shape: Round | Chain Style: Link |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Figaro | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Yellow |
| Sizable: No | Material: Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Brand: My Elite Jeweler | Type: Necklace |
| Metal Purity: 14k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 9.5-10.5 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 10.5-11.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 11.5-12.5 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 13.5-14.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 15-16 Grams |
| Width Of Chain | 4mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 4-5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 2-2.5 inches (approx.) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Shape: link | Closure: Lobster |
| Occasion: casual wear | Main Stone Color: Yellow |
| Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18-28 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch |
| Main Stone Shape: Round | Chain Style: Link |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Figaro | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Yellow |
| Sizable: No | Material: Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Brand: My Elite Jeweler | Type: Necklace |
| Metal Purity: 14k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 9.5-10.5 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 10.5-11.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 11.5-12.5 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 13.5-14.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 15-16 Grams |
| Width Of Chain | 4mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 4-5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 2-2.5 inches (approx.) |























