
14k Solid Figaro Chain Ankh Jesus Cross Pendant Gold 5mm 18-28 inch SET Necklace
| Antique: No | Shape: link |
| Closure: Lobster | Occasion: casual wear |
| Main Stone Color: Yellow | Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" |
| Metal: Yellow Gold | Necklace Length: 18-28 inches |
| Vintage: No | Main Stone: No Stone |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch | Chain Style: Link |
| Style: Chain | Base Metal: Yellow Gold |
| Handmade: No | Chain Type: Figaro |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Yellow | Sizable: No |
| Material: Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Modified Item: No | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Necklace | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Country of Origin: United States | Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 12-13 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 15-16 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 16-17 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 17.5-18.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 19-20 Grams |
| Width Of Chain | 5mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 3.5-4.5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 1.5-2 inches (approx.) |
Original: $2,572.50
-65%$2,572.50
$900.37More Images





14k Solid Figaro Chain Ankh Jesus Cross Pendant Gold 5mm 18-28 inch SET Necklace
| Antique: No | Shape: link |
| Closure: Lobster | Occasion: casual wear |
| Main Stone Color: Yellow | Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" |
| Metal: Yellow Gold | Necklace Length: 18-28 inches |
| Vintage: No | Main Stone: No Stone |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch | Chain Style: Link |
| Style: Chain | Base Metal: Yellow Gold |
| Handmade: No | Chain Type: Figaro |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Yellow | Sizable: No |
| Material: Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Modified Item: No | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Necklace | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Country of Origin: United States | Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 12-13 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 15-16 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 16-17 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 17.5-18.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 19-20 Grams |
| Width Of Chain | 5mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 3.5-4.5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 1.5-2 inches (approx.) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Antique: No | Shape: link |
| Closure: Lobster | Occasion: casual wear |
| Main Stone Color: Yellow | Item Length: 18" 20" 22" 24" 26" 28" |
| Metal: Yellow Gold | Necklace Length: 18-28 inches |
| Vintage: No | Main Stone: No Stone |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Chain/ Bracelet Length: 18 Inch- 28 Inch | Chain Style: Link |
| Style: Chain | Base Metal: Yellow Gold |
| Handmade: No | Chain Type: Figaro |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Yellow | Sizable: No |
| Material: Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Modified Item: No | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Necklace | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Country of Origin: United States | Wholesale: No |
| Metal Purity | 14K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight 18" Chain Only | 12-13 Grams |
| Weight 20" Chain Only | 12.5-13.5 Grams |
| Weight 22" Chain Only | 15-16 Grams |
| Weight 24" Chain Only | 16-17 Grams |
| Weight 26" Chain Only | 17.5-18.5 Grams |
| Weight 28" Chain Only | 19-20 Grams |
| Width Of Chain | 5mm (approx.) |
| Weight of the pendant | 3.5-4.5 Grams (approx.) |
| Length of the pendant | 1.5-2 inches (approx.) |























