
Real 14k Yellow Gold Mens Band Ring 1CT Diamonds Wedding Engagement Anniversary
| Antique: No | Main Stone Color: White |
| Metal: Yellow Gold | Secondary Stone: Diamond |
| Vintage: No | Main Stone: Diamond |
| Personalize: No | Ring Size: 10 |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Department: Men |
| Main Stone Shape: Round | Base Metal: Yellow Gold |
| Gemstone Clarity Grade: Eye Clean | shank width: 6mm |
| Features: Sizable | Handmade: No |
| Natural/Lab-Created: Natural | Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement |
| Cut: Excellent | Main Stone Creation: Natural |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Sizable: Yes |
| Material: Gold | Total Carat Weight: 1.00 ctw |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Lot: No | Diamond Clarity Grade: Slightly Included (SI1) |
| Setting Style: Channel-Set | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Engagement Ring | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Band Width: 4 mm, 7mm , 10mm | Diamond Color Grade: H-I |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Sizing: Extra $29.99 to resize the on your demand. | Country of Origin: United States |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
(The weights and Widths are approximate. Please expect it to be Please allow up to +/- 10% difference)
More Images







Real 14k Yellow Gold Mens Band Ring 1CT Diamonds Wedding Engagement Anniversary
| Antique: No | Main Stone Color: White |
| Metal: Yellow Gold | Secondary Stone: Diamond |
| Vintage: No | Main Stone: Diamond |
| Personalize: No | Ring Size: 10 |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Department: Men |
| Main Stone Shape: Round | Base Metal: Yellow Gold |
| Gemstone Clarity Grade: Eye Clean | shank width: 6mm |
| Features: Sizable | Handmade: No |
| Natural/Lab-Created: Natural | Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement |
| Cut: Excellent | Main Stone Creation: Natural |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Sizable: Yes |
| Material: Gold | Total Carat Weight: 1.00 ctw |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Lot: No | Diamond Clarity Grade: Slightly Included (SI1) |
| Setting Style: Channel-Set | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Engagement Ring | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Band Width: 4 mm, 7mm , 10mm | Diamond Color Grade: H-I |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Sizing: Extra $29.99 to resize the on your demand. | Country of Origin: United States |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
(The weights and Widths are approximate. Please expect it to be Please allow up to +/- 10% difference)
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Antique: No | Main Stone Color: White |
| Metal: Yellow Gold | Secondary Stone: Diamond |
| Vintage: No | Main Stone: Diamond |
| Personalize: No | Ring Size: 10 |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Department: Men |
| Main Stone Shape: Round | Base Metal: Yellow Gold |
| Gemstone Clarity Grade: Eye Clean | shank width: 6mm |
| Features: Sizable | Handmade: No |
| Natural/Lab-Created: Natural | Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement |
| Cut: Excellent | Main Stone Creation: Natural |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Sizable: Yes |
| Material: Gold | Total Carat Weight: 1.00 ctw |
| Certification: My Elite Jeweler | Modified Item: No |
| Lot: No | Diamond Clarity Grade: Slightly Included (SI1) |
| Setting Style: Channel-Set | Brand: My Elite Jeweler |
| Type: Engagement Ring | Metal Purity: 14k |
| Customized: No | Era: Undated |
| Band Width: 4 mm, 7mm , 10mm | Diamond Color Grade: H-I |
| Theme: Beauty | Country/Region of Manufacture: United States |
| Sizing: Extra $29.99 to resize the on your demand. | Country of Origin: United States |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
(The weights and Widths are approximate. Please expect it to be Please allow up to +/- 10% difference)























