
Real 14kt Gold Diamond Ladies Ring 2CT Princess Cut Baguette Round, Yellow Gold
| Base Metal: Yellow Gold | Cut: Excellent |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Women |
| Main Stone Color: White | Personalize: No |
| Handmade: No | Metal: Yellow Gold |
| Sizable: Yes | Main Stone Shape: Princess |
| Lot: No | Modified Item: No |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Diamond Clarity Grade: Very Slightly Included (VS2) | Cut Grade: Excellent |
| Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement | Gemstone Clarity Grade: Eye Clean |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Sizing: $29.99 to resize on your demand. | Customized: No |
| Main Stone: Diamond | Diamond Color Grade: G-I |
| Band Width: 3 mm | Main Stone Creation: Natural |
| Natural/Lab-Created: Natural | shank width: 3mm |
| Ring Size: 7 | Setting Style: Prong |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Total Carat Weight: 2 CT |
| Secondary Stone: Diamond | Brand: My Elite Jeweler |
| Gender: Female | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Metal Purity: 14k |
| Theme: Beauty | Type: Engagement Ring |
| Metal Purity | 14 k Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat |
2 CT (Genuine Diamond ) |
| Diamond Shape | Princess cut/ Baguette/ Round |
| Occasion |
Bridal Ring
Wedding Ring
Engagement Ring
Anniversary Gift
|
| Sizing |
Yes ($29.99) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $2,729.99
-65%$2,729.99
$955.50More Images






Real 14kt Gold Diamond Ladies Ring 2CT Princess Cut Baguette Round, Yellow Gold
| Base Metal: Yellow Gold | Cut: Excellent |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Women |
| Main Stone Color: White | Personalize: No |
| Handmade: No | Metal: Yellow Gold |
| Sizable: Yes | Main Stone Shape: Princess |
| Lot: No | Modified Item: No |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Diamond Clarity Grade: Very Slightly Included (VS2) | Cut Grade: Excellent |
| Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement | Gemstone Clarity Grade: Eye Clean |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Sizing: $29.99 to resize on your demand. | Customized: No |
| Main Stone: Diamond | Diamond Color Grade: G-I |
| Band Width: 3 mm | Main Stone Creation: Natural |
| Natural/Lab-Created: Natural | shank width: 3mm |
| Ring Size: 7 | Setting Style: Prong |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Total Carat Weight: 2 CT |
| Secondary Stone: Diamond | Brand: My Elite Jeweler |
| Gender: Female | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Metal Purity: 14k |
| Theme: Beauty | Type: Engagement Ring |
| Metal Purity | 14 k Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat |
2 CT (Genuine Diamond ) |
| Diamond Shape | Princess cut/ Baguette/ Round |
| Occasion |
Bridal Ring
Wedding Ring
Engagement Ring
Anniversary Gift
|
| Sizing |
Yes ($29.99) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Base Metal: Yellow Gold | Cut: Excellent |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Women |
| Main Stone Color: White | Personalize: No |
| Handmade: No | Metal: Yellow Gold |
| Sizable: Yes | Main Stone Shape: Princess |
| Lot: No | Modified Item: No |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Diamond Clarity Grade: Very Slightly Included (VS2) | Cut Grade: Excellent |
| Use Occasion: Wedding Anniversary Engagement | Gemstone Clarity Grade: Eye Clean |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Sizing: $29.99 to resize on your demand. | Customized: No |
| Main Stone: Diamond | Diamond Color Grade: G-I |
| Band Width: 3 mm | Main Stone Creation: Natural |
| Natural/Lab-Created: Natural | shank width: 3mm |
| Ring Size: 7 | Setting Style: Prong |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Total Carat Weight: 2 CT |
| Secondary Stone: Diamond | Brand: My Elite Jeweler |
| Gender: Female | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Metal Purity: 14k |
| Theme: Beauty | Type: Engagement Ring |
| Metal Purity | 14 k Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat |
2 CT (Genuine Diamond ) |
| Diamond Shape | Princess cut/ Baguette/ Round |
| Occasion |
Bridal Ring
Wedding Ring
Engagement Ring
Anniversary Gift
|
| Sizing |
Yes ($29.99) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.





















