
10k Yellow Gold Rope Chain Necklace Men Women 18"-30 Inch 2 3mm 4mm 5mm 6mm REAL
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: my elite jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Gender: Men, Women | Chain Style: Rope |
| Clasp: Lobster Lock | Weight ( grams ): 1.5- 15 Grams |
| Personalize: No | Pendant Shape: Rope |
| Type: Chain | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cut | Antique: No |
| Customized: No | Color: Yellow |
| Vintage: No | Item Length: 18 in - 30 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christm,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Length / Width | 1 mm | 2 mm | 3 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 1.5 Grams | 2.7 Grams | 4.8 Grams | |||
| 20 Inch | 1.7 Grams | 3.2 Grams | 5.1 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 1.9 Grams | 3.4 Grams | 5.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 2.0 Grams | 3.8 Grams | 6.2 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 2.2 Grams | 4.1 Grams | 6.6 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 7.0 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams | ||
| 30 Inch | 7.6 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $346.50
-65%$346.50
$121.27More Images





10k Yellow Gold Rope Chain Necklace Men Women 18"-30 Inch 2 3mm 4mm 5mm 6mm REAL
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: my elite jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Gender: Men, Women | Chain Style: Rope |
| Clasp: Lobster Lock | Weight ( grams ): 1.5- 15 Grams |
| Personalize: No | Pendant Shape: Rope |
| Type: Chain | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cut | Antique: No |
| Customized: No | Color: Yellow |
| Vintage: No | Item Length: 18 in - 30 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christm,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Length / Width | 1 mm | 2 mm | 3 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 1.5 Grams | 2.7 Grams | 4.8 Grams | |||
| 20 Inch | 1.7 Grams | 3.2 Grams | 5.1 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 1.9 Grams | 3.4 Grams | 5.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 2.0 Grams | 3.8 Grams | 6.2 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 2.2 Grams | 4.1 Grams | 6.6 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 7.0 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams | ||
| 30 Inch | 7.6 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: my elite jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Gender: Men, Women | Chain Style: Rope |
| Clasp: Lobster Lock | Weight ( grams ): 1.5- 15 Grams |
| Personalize: No | Pendant Shape: Rope |
| Type: Chain | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cut | Antique: No |
| Customized: No | Color: Yellow |
| Vintage: No | Item Length: 18 in - 30 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christm,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Length / Width | 1 mm | 2 mm | 3 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 1.5 Grams | 2.7 Grams | 4.8 Grams | |||
| 20 Inch | 1.7 Grams | 3.2 Grams | 5.1 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 1.9 Grams | 3.4 Grams | 5.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 2.0 Grams | 3.8 Grams | 6.2 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 2.2 Grams | 4.1 Grams | 6.6 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 7.0 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams | ||
| 30 Inch | 7.6 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























