
10k Yellow Gold Rope Chain Necklace 18"-30" Men Women Inch 4mm- 10mm REAL 10 KT
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes |
| Pendant/Locket Type: chain | Clasp: Lobster Lock |
| Modified Item: No | Width Of chains: 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm 10mm |
| Chain Style: Rope | Gender: Men, Women |
| Personalize: No | Weight ( grams ): 6- 50 Grams |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cuts | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 16" 18" 20" 22" 24" 26" 28" 30" |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: Yes | Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christmas,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand: My Elite Jeweler | Metal: Yellow Gold |
| Era: Undated |
| Length / Width | 10 mm | 8 mm | 7 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 19-20 Grams | 14-15 Grams | 6 Grams | 7.1 Grams | 9 Grams | |
| 20 Inch | 29-31 Grams | 21-22 Grams | 16-17 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 32-34 Grams | 23-24 Grams | 17.5-18.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 35-37 Grams | 25-26 Grams | 19-20 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 38-40 Grams | 27-28 Grams | 21-22 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 41-43 Grams | 29-30 Grams | 22-23 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams |
| 30 Inch | 44-46 Grams | 24-25 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $693.00
-65%$693.00
$242.55More Images



















10k Yellow Gold Rope Chain Necklace 18"-30" Men Women Inch 4mm- 10mm REAL 10 KT
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes |
| Pendant/Locket Type: chain | Clasp: Lobster Lock |
| Modified Item: No | Width Of chains: 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm 10mm |
| Chain Style: Rope | Gender: Men, Women |
| Personalize: No | Weight ( grams ): 6- 50 Grams |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cuts | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 16" 18" 20" 22" 24" 26" 28" 30" |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: Yes | Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christmas,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand: My Elite Jeweler | Metal: Yellow Gold |
| Era: Undated |
| Length / Width | 10 mm | 8 mm | 7 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 19-20 Grams | 14-15 Grams | 6 Grams | 7.1 Grams | 9 Grams | |
| 20 Inch | 29-31 Grams | 21-22 Grams | 16-17 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 32-34 Grams | 23-24 Grams | 17.5-18.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 35-37 Grams | 25-26 Grams | 19-20 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 38-40 Grams | 27-28 Grams | 21-22 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 41-43 Grams | 29-30 Grams | 22-23 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams |
| 30 Inch | 44-46 Grams | 24-25 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes |
| Pendant/Locket Type: chain | Clasp: Lobster Lock |
| Modified Item: No | Width Of chains: 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm 10mm |
| Chain Style: Rope | Gender: Men, Women |
| Personalize: No | Weight ( grams ): 6- 50 Grams |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Diamond Cuts | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 16" 18" 20" 22" 24" 26" 28" 30" |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: Yes | Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christmas,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Brand: My Elite Jeweler | Metal: Yellow Gold |
| Era: Undated |
| Length / Width | 10 mm | 8 mm | 7 mm | 4 mm | 5 mm | 6 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 Inch | 19-20 Grams | 14-15 Grams | 6 Grams | 7.1 Grams | 9 Grams | |
| 20 Inch | 29-31 Grams | 21-22 Grams | 16-17 Grams | 6.7 Grams | 8.2 Grams | 9.9 Grams |
| 22 Inch | 32-34 Grams | 23-24 Grams | 17.5-18.5 Grams | 7.3 Grams | 8.7 Grams | 10.8 Grams |
| 24 Inch | 35-37 Grams | 25-26 Grams | 19-20 Grams | 8.1 Grams | 9.4 Grams | 11.9 Grams |
| 26 Inch | 38-40 Grams | 27-28 Grams | 21-22 Grams | 8.4 Grams | 10.2 Grams | 12.7 Grams |
| 28 Inch | 41-43 Grams | 29-30 Grams | 22-23 grams | 9.2 Grams | 11.0 Grams | 13.5 Grams |
| 30 Inch | 44-46 Grams | 24-25 Grams | 10.1 Grams | 11.8 Grams | 14.5 Grams |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























