
10k Rope Chain N Diamond Initial Charm Necklace Pendant Set 2mm 18"-24" Gold
| Antique: No | Pendant Shape: Asymmetrical |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Main Stone Color: White/Colorless | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18 inches -24 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Diamond | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Main Stone Shape: Round |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Width: 2mm (approx.) |
| Handmade: No | Chain Type: Rope Chain |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Material: Gold |
| Total Carat Weight: 10kt | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Chain |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat of Charm |
0.24 CT (approx.) |
| Weight of 18" Chain Only | 4-4.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain Only | 4.5-5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain Only | 5-5.5 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain Only | 5.5-6 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 2mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $1,072.65
-65%$1,072.65
$375.43More Images






10k Rope Chain N Diamond Initial Charm Necklace Pendant Set 2mm 18"-24" Gold
| Antique: No | Pendant Shape: Asymmetrical |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Main Stone Color: White/Colorless | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18 inches -24 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Diamond | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Main Stone Shape: Round |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Width: 2mm (approx.) |
| Handmade: No | Chain Type: Rope Chain |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Material: Gold |
| Total Carat Weight: 10kt | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Chain |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat of Charm |
0.24 CT (approx.) |
| Weight of 18" Chain Only | 4-4.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain Only | 4.5-5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain Only | 5-5.5 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain Only | 5.5-6 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 2mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Antique: No | Pendant Shape: Asymmetrical |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Main Stone Color: White/Colorless | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18 inches -24 inches | Vintage: No |
| Main Stone: Diamond | Personalize: No |
| Department: Unisex Adults | Main Stone Shape: Round |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Width: 2mm (approx.) |
| Handmade: No | Chain Type: Rope Chain |
| Signed: Yes | Cut Grade: Excellent |
| Color: Gold | Material: Gold |
| Total Carat Weight: 10kt | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Chain |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Diamond Carat of Charm |
0.24 CT (approx.) |
| Weight of 18" Chain Only | 4-4.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain Only | 4.5-5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain Only | 5-5.5 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain Only | 5.5-6 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 2mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























