
10k Yellow Gold Rope bracelet 7" 7.5" 8" 8.5" 9" Men Women 3mm- 8mm REAL 10 KT
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Bracelet |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Main Stone Length: 10 mm |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Pendant/Locket Type: chain |
| Clasp: Lobster Lock | Modified Item: No |
| Chain Style: Rope | Bracelet's Width: 3mm 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm |
| Personalize: No | Type: Bracelet |
| Cut Grade: Excellent | Features: Diamond Cuts |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 7" 7.5" 8" 8.5" 9" | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: Yes |
| Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
More Images

















10k Yellow Gold Rope bracelet 7" 7.5" 8" 8.5" 9" Men Women 3mm- 8mm REAL 10 KT
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Bracelet |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Main Stone Length: 10 mm |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Pendant/Locket Type: chain |
| Clasp: Lobster Lock | Modified Item: No |
| Chain Style: Rope | Bracelet's Width: 3mm 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm |
| Personalize: No | Type: Bracelet |
| Cut Grade: Excellent | Features: Diamond Cuts |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 7" 7.5" 8" 8.5" 9" | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: Yes |
| Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Rope | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Unisex Adult | Style: Bracelet |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Certification: My Elite Jewelers,My Elite Jeweler | Setting Style: rope |
| Material: Gold | Main Stone Length: 10 mm |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Pendant/Locket Type: chain |
| Clasp: Lobster Lock | Modified Item: No |
| Chain Style: Rope | Bracelet's Width: 3mm 4mm 5mm 6mm 7mm 8mm |
| Personalize: No | Type: Bracelet |
| Cut Grade: Excellent | Features: Diamond Cuts |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 7" 7.5" 8" 8.5" 9" | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: Yes |
| Occasion: Casual,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of extra Charges that might apply for express shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be careful about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























