
10K Gold Rope Chain Necklace 20 Inch 8mm Yellow Gold Lobster Lock , REAL GOLD
| Features: Diamond cut | Base Metal: Yellow Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Men |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Modified Item: No | Item Length: 20 in |
| Length: 20 Inch | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Width: 8 mm | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Customized: No | Weight: 19 - 21Grams |
| Main Stone: No Stone | Shape: Rope |
| Clasp Type: Lobster | Chain Style: Rope |
| Chain Shape: Rope | Brand: My Elite Jeweler |
| Style: Chain | Gender: Male |
| Country of Origin: United States | Antique: No |
| Color: Yellow | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Metal Purity: 10k |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Type: Chain |
| Weight | 19 - 21 Grams |
|---|---|
| Length | 20 Inch (Approx.) |
| Width | 8 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $2,425.50
-65%$2,425.50
$848.92More Images







10K Gold Rope Chain Necklace 20 Inch 8mm Yellow Gold Lobster Lock , REAL GOLD
| Features: Diamond cut | Base Metal: Yellow Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Men |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Modified Item: No | Item Length: 20 in |
| Length: 20 Inch | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Width: 8 mm | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Customized: No | Weight: 19 - 21Grams |
| Main Stone: No Stone | Shape: Rope |
| Clasp Type: Lobster | Chain Style: Rope |
| Chain Shape: Rope | Brand: My Elite Jeweler |
| Style: Chain | Gender: Male |
| Country of Origin: United States | Antique: No |
| Color: Yellow | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Metal Purity: 10k |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Type: Chain |
| Weight | 19 - 21 Grams |
|---|---|
| Length | 20 Inch (Approx.) |
| Width | 8 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Features: Diamond cut | Base Metal: Yellow Gold |
| Certification: My Elite Jeweler | Department: Men |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Modified Item: No | Item Length: 20 in |
| Length: 20 Inch | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Vintage: No | Era: Undated |
| Width: 8 mm | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Gold |
| Customized: No | Weight: 19 - 21Grams |
| Main Stone: No Stone | Shape: Rope |
| Clasp Type: Lobster | Chain Style: Rope |
| Chain Shape: Rope | Brand: My Elite Jeweler |
| Style: Chain | Gender: Male |
| Country of Origin: United States | Antique: No |
| Color: Yellow | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Metal Purity: 10k |
| Theme: Beauty,Family & Friends,Fashion & Costumes | Type: Chain |
| Weight | 19 - 21 Grams |
|---|---|
| Length | 20 Inch (Approx.) |
| Width | 8 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























