
10k Gold Rope Chain & Cross Charm Pendant Mens 10kt Yellow Gold 8mm 24" Necklace
| Base Metal: Yellow Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Department: Men | Main Stone Color: White |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Sizable: No | Modified Item: No |
| Item Length: 24 in | Length: 3.5 Inch ( approx) |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Valentine's Day,Mother's Day,Wedding | Vintage: No |
| Era: Undated | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Yellow Gold,Gold |
| Weight of chain: 25-26 Grams | Customized: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Main Stone Creation: Lab-Created |
| Shape: Cross | Chain width: 8 mm |
| Pendant/Locket Type: Charm | Chain Style: Rope |
| Brand: My Elite Jeweler | Style: Pendant |
| Gender: Male | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Metal Purity: 10k | Weight of the cross: 15-17 grams |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Type: Chain |
| Total Weight | 41-43 Grams |
|---|---|
| Length | 24" (chain), 3.5" (charm) |
| Purity | 10 K Pure Gold |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $4,966.50
-65%$4,966.50
$1,738.27More Images








10k Gold Rope Chain & Cross Charm Pendant Mens 10kt Yellow Gold 8mm 24" Necklace
| Base Metal: Yellow Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Department: Men | Main Stone Color: White |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Sizable: No | Modified Item: No |
| Item Length: 24 in | Length: 3.5 Inch ( approx) |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Valentine's Day,Mother's Day,Wedding | Vintage: No |
| Era: Undated | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Yellow Gold,Gold |
| Weight of chain: 25-26 Grams | Customized: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Main Stone Creation: Lab-Created |
| Shape: Cross | Chain width: 8 mm |
| Pendant/Locket Type: Charm | Chain Style: Rope |
| Brand: My Elite Jeweler | Style: Pendant |
| Gender: Male | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Metal Purity: 10k | Weight of the cross: 15-17 grams |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Type: Chain |
| Total Weight | 41-43 Grams |
|---|---|
| Length | 24" (chain), 3.5" (charm) |
| Purity | 10 K Pure Gold |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Base Metal: Yellow Gold | Certification: My Elite Jeweler |
| Department: Men | Main Stone Color: White |
| Personalize: No | Handmade: No |
| Metal: Yellow Gold | Chain Type: Rope |
| Sizable: No | Modified Item: No |
| Item Length: 24 in | Length: 3.5 Inch ( approx) |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Valentine's Day,Mother's Day,Wedding | Vintage: No |
| Era: Undated | Cut Grade: Excellent |
| Country/Region of Manufacture: United States | Material: Yellow Gold,Gold |
| Weight of chain: 25-26 Grams | Customized: No |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Main Stone Creation: Lab-Created |
| Shape: Cross | Chain width: 8 mm |
| Pendant/Locket Type: Charm | Chain Style: Rope |
| Brand: My Elite Jeweler | Style: Pendant |
| Gender: Male | Country of Origin: United States |
| Antique: No | Color: Gold |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Metal Purity: 10k | Weight of the cross: 15-17 grams |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Type: Chain |
| Total Weight | 41-43 Grams |
|---|---|
| Length | 24" (chain), 3.5" (charm) |
| Purity | 10 K Pure Gold |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























