
10K Gold Franco Link Chain 22" Necklace Thick, REAL 10kt Men's STRONG Chain Link
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Setting Style: BOX |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Modified Item: No | Length: 22" |
| Width: 6 mm (approx.) | Weight: 29-31 grams (approx.) |
| Clasp Type: Lobster | Personalize: No |
| Chain Style: Link | Gender: Male |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Nickel-Free | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 22 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: No | Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Era: Undated |
| Weight | 29-32 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Return policy :
- We issue refunds within 3-5 business days from the day we receive the return shipment . Your refund will be issued to the same method of payment used during the original purchase.
- The item has to be in its original unworn condition
- Along with the return item, everything included in the package such as a gift box, receipt, original manufacture tag has to be returned.
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
More Images








10K Gold Franco Link Chain 22" Necklace Thick, REAL 10kt Men's STRONG Chain Link
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Setting Style: BOX |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Modified Item: No | Length: 22" |
| Width: 6 mm (approx.) | Weight: 29-31 grams (approx.) |
| Clasp Type: Lobster | Personalize: No |
| Chain Style: Link | Gender: Male |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Nickel-Free | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 22 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: No | Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Era: Undated |
| Weight | 29-32 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Return policy :
- We issue refunds within 3-5 business days from the day we receive the return shipment . Your refund will be issued to the same method of payment used during the original purchase.
- The item has to be in its original unworn condition
- Along with the return item, everything included in the package such as a gift box, receipt, original manufacture tag has to be returned.
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Setting Style: BOX |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Modified Item: No | Length: 22" |
| Width: 6 mm (approx.) | Weight: 29-31 grams (approx.) |
| Clasp Type: Lobster | Personalize: No |
| Chain Style: Link | Gender: Male |
| Type: Necklace | Cut Grade: Excellent |
| Features: Nickel-Free | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 22 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Closure: Lobster | Main Stone: No Stone |
| Sizable: No | Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Era: Undated |
| Weight | 29-32 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Return policy :
- We issue refunds within 3-5 business days from the day we receive the return shipment . Your refund will be issued to the same method of payment used during the original purchase.
- The item has to be in its original unworn condition
- Along with the return item, everything included in the package such as a gift box, receipt, original manufacture tag has to be returned.
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























