
10K Gold Franco Link Chain 22" Necklace 6mm Thick, REAL 10kt Men's STRONG Chain
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Length: 22" | Width: 7 mm |
| Weight: 32-34 grams | Clasp Type: Lobster |
| Personalize: No | Chain Style: Link |
| Gender: Male | Type: Necklace |
| Cut Grade: Excellent | Features: Nickel-Free |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 22 in | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: No |
| Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 32-34 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight and Width are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
More Images








10K Gold Franco Link Chain 22" Necklace 6mm Thick, REAL 10kt Men's STRONG Chain
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Length: 22" | Width: 7 mm |
| Weight: 32-34 grams | Clasp Type: Lobster |
| Personalize: No | Chain Style: Link |
| Gender: Male | Type: Necklace |
| Cut Grade: Excellent | Features: Nickel-Free |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 22 in | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: No |
| Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 32-34 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight and Width are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Franco | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: Franco |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Modified Item: No |
| Length: 22" | Width: 7 mm |
| Weight: 32-34 grams | Clasp Type: Lobster |
| Personalize: No | Chain Style: Link |
| Gender: Male | Type: Necklace |
| Cut Grade: Excellent | Features: Nickel-Free |
| Antique: No | Customized: No |
| Color: Gold | Vintage: No |
| Item Length: 22 in | Metal Purity: 10k |
| Signed: Yes | Closure: Lobster |
| Main Stone: No Stone | Sizable: No |
| Occasion: Casual Wear',Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 32-34 Grams (approx.) |
|---|---|
| Length | 22 Inch |
| Width | 6 mm (approx.) |
| Clasp | Lobster Safety Lock |
| Gender | Men's |
Please allow up to +/- 10% difference in weight. The weight and Width are approximate
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























