
10k Gold Cross Pendant Men's 3.5 Inch long10kt Yellow Gold Jesus Crucifix, REAL
| Shape: Cross | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Charm |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: cross |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Yellow Gold,Gold |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Modified Item: No |
| Length: 3.5 Inch ( approx) | Weight: 15-17 Grams |
| Gender: Male | Personalize: No |
| Type: Pendant | Cut Grade: Excellent |
| Main Stone Color: White | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 3.5 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Sizable: No |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 15-17 Grams |
|---|---|
| Length | 3.5 Inches |
| Purity | 10 K |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $1,963.50
-65%$1,963.50
$687.22More Images







10k Gold Cross Pendant Men's 3.5 Inch long10kt Yellow Gold Jesus Crucifix, REAL
| Shape: Cross | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Charm |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: cross |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Yellow Gold,Gold |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Modified Item: No |
| Length: 3.5 Inch ( approx) | Weight: 15-17 Grams |
| Gender: Male | Personalize: No |
| Type: Pendant | Cut Grade: Excellent |
| Main Stone Color: White | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 3.5 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Sizable: No |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 15-17 Grams |
|---|---|
| Length | 3.5 Inches |
| Purity | 10 K |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shape: Cross | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Country/Region of Manufacture: United States |
| Department: Men | Style: Charm |
| Base Metal: Yellow Gold | Chain Type: cross |
| Certification: My Elite Jeweler | Material: Yellow Gold,Gold |
| Theme: Angels,Beauty,Religious | Modified Item: No |
| Length: 3.5 Inch ( approx) | Weight: 15-17 Grams |
| Gender: Male | Personalize: No |
| Type: Pendant | Cut Grade: Excellent |
| Main Stone Color: White | Antique: No |
| Customized: No | Color: Gold |
| Vintage: No | Item Length: 3.5 in |
| Metal Purity: 10k | Signed: Yes |
| Main Stone: Cubic Zirconia | Sizable: No |
| Occasion: casual wear,Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Brand: My Elite Jeweler |
| Metal: Yellow Gold | Era: Undated |
| Weight | 15-17 Grams |
|---|---|
| Length | 3.5 Inches |
| Purity | 10 K |
| Style | Jesus Crucifix Cross |
| Gender | Male |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























