
10k Gold Chain Miami Cuban Jesus Cross Charm Pendant Set 4mm 18"-28" Necklace
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Item Length: 18 in- 28 in | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18"-28" | Vintage: No |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Cuban Link | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Gold |
| Material: Metal | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Necklace |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight of charm | 1.5-2.5 Grams (approx.) |
| Weight of 18" Chain | 6.5-7.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain | 7.5-8.5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain | 8-9 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain | 9-10 Grams (approx.) |
| Weight of 26" Chain | 10-10.5 Grams (approx.) |
| Weight of 28" Chain | 10.5-11.5 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 4mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
More Images





10k Gold Chain Miami Cuban Jesus Cross Charm Pendant Set 4mm 18"-28" Necklace
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Item Length: 18 in- 28 in | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18"-28" | Vintage: No |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Cuban Link | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Gold |
| Material: Metal | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Necklace |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight of charm | 1.5-2.5 Grams (approx.) |
| Weight of 18" Chain | 6.5-7.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain | 7.5-8.5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain | 8-9 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain | 9-10 Grams (approx.) |
| Weight of 26" Chain | 10-10.5 Grams (approx.) |
| Weight of 28" Chain | 10.5-11.5 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 4mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Antique: No | Pendant Shape: Cross |
| Closure: Lobster | Occasion: Anniversary |
| Item Length: 18 in- 28 in | Metal: Yellow Gold |
| Necklace Length: 18"-28" | Vintage: No |
| Personalize: No | Department: Unisex Adults |
| Pendant/Locket Type: Charm | Style: Chain |
| Base Metal: Yellow Gold | Handmade: No |
| Chain Type: Cuban Link | Signed: Yes |
| Cut Grade: Excellent | Color: Gold |
| Material: Metal | Certification: My Elite Jewelers |
| Brand: My Elite Jewelers | Type: Necklace |
| Metal Purity: 10k | Customized: No |
| Era: Undated | Theme: Beauty |
| Country/Region of Manufacture: United States | Country of Origin: United States |
| Wholesale: No |
| Metal Purity | 10K Yellow Gold |
|---|---|
| Weight of charm | 1.5-2.5 Grams (approx.) |
| Weight of 18" Chain | 6.5-7.5 Grams (approx.) |
| Weight of 20" Chain | 7.5-8.5 Grams (approx.) |
| Weight of 22" Chain | 8-9 Grams (approx.) |
| Weight of 24" Chain | 9-10 Grams (approx.) |
| Weight of 26" Chain | 10-10.5 Grams (approx.) |
| Weight of 28" Chain | 10.5-11.5 Grams (approx.) |
| Width Of chain | 4mm (approx.) |
| Length of charm | 1-1.5 Inches (approx.) |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























