
10K Gold Chain Initial H Charm Alphabet Pendant Solid 0.46 CT Diamond Men Ladies
| Modified Item: No | Country/Region of Manufacture: United States |
| Total Carat Weight: 0.46 CT | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Cross Weight: 3.5 - 4.2 Grams | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Main Stone Color: White |
| Cross Length: 1 Inches ( approx ) | Gender: Male & Female |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Diamond Color: G-I | Metal Purity: 10k |
| Main Stone: Diamond | Fancy Diamond Color: White |
| Main Stone Creation: Natural | Cut: Excellent |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Total Carat Weight (TCW): 0.46 CT | Lot: No |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Base Metal: Yellow Gold | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Personalize: No |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams (approx) Pendant: 3.5 - 4.2 grams (approx) |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $1,270.50
-65%$1,270.50
$444.67More Images




10K Gold Chain Initial H Charm Alphabet Pendant Solid 0.46 CT Diamond Men Ladies
| Modified Item: No | Country/Region of Manufacture: United States |
| Total Carat Weight: 0.46 CT | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Cross Weight: 3.5 - 4.2 Grams | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Main Stone Color: White |
| Cross Length: 1 Inches ( approx ) | Gender: Male & Female |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Diamond Color: G-I | Metal Purity: 10k |
| Main Stone: Diamond | Fancy Diamond Color: White |
| Main Stone Creation: Natural | Cut: Excellent |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Total Carat Weight (TCW): 0.46 CT | Lot: No |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Base Metal: Yellow Gold | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Personalize: No |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams (approx) Pendant: 3.5 - 4.2 grams (approx) |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Modified Item: No | Country/Region of Manufacture: United States |
| Total Carat Weight: 0.46 CT | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Cross Weight: 3.5 - 4.2 Grams | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Main Stone Color: White |
| Cross Length: 1 Inches ( approx ) | Gender: Male & Female |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Diamond Color: G-I | Metal Purity: 10k |
| Main Stone: Diamond | Fancy Diamond Color: White |
| Main Stone Creation: Natural | Cut: Excellent |
| Metal: Yellow Gold | Brand: My Elite Jeweler |
| Total Carat Weight (TCW): 0.46 CT | Lot: No |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Base Metal: Yellow Gold | Material: Gold |
| Theme: Beauty | Personalize: No |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams (approx) Pendant: 3.5 - 4.2 grams (approx) |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























