
10k Gold Chain Diamond Initial E Charm Alphabet Solid 0.32 Ct Men & Ladies Real
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.32 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Cross Weight: 3.5 - 3.9 Grams |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Diamond Color: G-I | Gender: Male & Female |
| Metal Purity: 10k | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Lot: No | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.32 CT |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Personalize: No | Customized: No |
| Antique: No | Vintage: No |
| Signed: Yes | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams Pendant: 3.5 - 3.9 grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Original: $1,155.00
-65%$1,155.00
$404.25More Images




10k Gold Chain Diamond Initial E Charm Alphabet Solid 0.32 Ct Men & Ladies Real
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.32 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Cross Weight: 3.5 - 3.9 Grams |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Diamond Color: G-I | Gender: Male & Female |
| Metal Purity: 10k | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Lot: No | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.32 CT |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Personalize: No | Customized: No |
| Antique: No | Vintage: No |
| Signed: Yes | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams Pendant: 3.5 - 3.9 grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.32 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Clarity: SI1- SI2 | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Cross Weight: 3.5 - 3.9 Grams |
| Main Stone Treatment: Not Enhanced | Chain Width: 3mm |
| Chain Length: 22 Inches | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Diamond Color: G-I | Gender: Male & Female |
| Metal Purity: 10k | Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) |
| Lot: No | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.32 CT |
| Type: Jewelry Set | Handmade: No |
| Country of Origin: United States | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Personalize: No | Customized: No |
| Antique: No | Vintage: No |
| Signed: Yes | Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding |
| Era: Undated |
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams Pendant: 3.5 - 3.9 grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch Pendant: 1 Inch |
| Width | Chain : 3 mm |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.























