
10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.31 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Personalize: No | Clarity: SI1- SI2 |
| Type: Jewelry Set | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Main Stone Treatment: Not Enhanced |
| Chain Width: 3mm | Chain Length: 22 Inches |
| Diamond Color: G-I | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Metal Purity: 10k | Gender: Male & Female |
| Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.31 CT |
| Handmade: No | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain
10 k Yellow Gold Real ( Not plated , Not filled ) Cuban Chain with 10 K 0.31 CT Initial "A" Diamond Pendant. The Width of the necklace is 3 mm and 22 Inch Long whereas the length of the cross is 1 Inch . The Clasp is Lobster safety lock. The chain is Beautiful and can be worn with other pendant too.
The Chain and the Pendant is Pure 100 % 10 k Gold, and genuine Diamond
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch (approx) Pendant: 1 Inch (approx) |
| Width | Chain : 3 mm (approx) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
Shipping Terms :
Domestic shipping
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Item Code
A084146-Y
G189DS01
C4BD
Comes with Free Gift Box
$291.06
Original: $831.60
-65%10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain—
$831.60
$291.06More Images







10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.31 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Personalize: No | Clarity: SI1- SI2 |
| Type: Jewelry Set | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Main Stone Treatment: Not Enhanced |
| Chain Width: 3mm | Chain Length: 22 Inches |
| Diamond Color: G-I | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Metal Purity: 10k | Gender: Male & Female |
| Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.31 CT |
| Handmade: No | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain
10 k Yellow Gold Real ( Not plated , Not filled ) Cuban Chain with 10 K 0.31 CT Initial "A" Diamond Pendant. The Width of the necklace is 3 mm and 22 Inch Long whereas the length of the cross is 1 Inch . The Clasp is Lobster safety lock. The chain is Beautiful and can be worn with other pendant too.
The Chain and the Pendant is Pure 100 % 10 k Gold, and genuine Diamond
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch (approx) Pendant: 1 Inch (approx) |
| Width | Chain : 3 mm (approx) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
Shipping Terms :
Domestic shipping
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Item Code
A084146-Y
G189DS01
C4BD
Comes with Free Gift Box
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Modified Item: No | Total Carat Weight: 0.31 CT |
| Country/Region of Manufacture: United States | Certification: My Elite Jeweler |
| Personalize: No | Clarity: SI1- SI2 |
| Type: Jewelry Set | Secondary Stone: Diamond |
| Main Stone Color: White | Main Stone Treatment: Not Enhanced |
| Chain Width: 3mm | Chain Length: 22 Inches |
| Diamond Color: G-I | Cross Length: 1 Inches ( approx ) |
| Metal Purity: 10k | Gender: Male & Female |
| Chain Weight: 5 - 5.5 Grams (approx) | Main Stone: Diamond |
| Fancy Diamond Color: White | Main Stone Creation: Natural |
| Cut: Excellent | Metal: Yellow Gold |
| Brand: My Elite Jeweler | Total Carat Weight (TCW): 0.31 CT |
| Handmade: No | Base Metal: Yellow Gold |
| Material: Gold | Theme: Beauty |
| Customized: No | Antique: No |
| Vintage: No | Signed: Yes |
| Occasion: Anniversary,Birthday,Christening,Christmas,Confirmation/Communion,Engagement,Father's Day,Graduation,Mother's Day,Valentine's Day,Wedding | Set Includes: Charm,Necklace |
| Era: Undated |
10 K Yellow Gold & 1/3 CT Bubble Initial A Pendant & 22 Inch Miami Cuban Chain
10 k Yellow Gold Real ( Not plated , Not filled ) Cuban Chain with 10 K 0.31 CT Initial "A" Diamond Pendant. The Width of the necklace is 3 mm and 22 Inch Long whereas the length of the cross is 1 Inch . The Clasp is Lobster safety lock. The chain is Beautiful and can be worn with other pendant too.
The Chain and the Pendant is Pure 100 % 10 k Gold, and genuine Diamond
| Weight | Chain : 5-5.5 Grams |
|---|---|
| Length | Chain : 22 Inch (approx) Pendant: 1 Inch (approx) |
| Width | Chain : 3 mm (approx) |
| Clasp | Lobster Lock |
| Gender | Male / Female |
Shipping Terms :
Domestic shipping
- We offer FREE Shipping Service to the buyers in US.
- We have 2 to 3 days shipping handling time for all items
- Please be aware of the extra charges that might apply for express and priority shipping
- We have 2 to 3 Business days as shipping handling time
- International buyers have to pay the shipping fees
- Please be aware about the custom chargers of your country as it differs country-to-country.
Item Code
A084146-Y
G189DS01
C4BD
Comes with Free Gift Box





